Złapałam pierwszą część i nie puściłam historii, dopóki nie skończyłam trzeciego tomu. Teraz czekam na czwarty, który ukaże się za dziesięć dni.
Ta opowieść, ta kreska dobrze sercu robią. Choć opowieść kontaktuje zo niepewnością, której doświadczaliśmy dziesiątki lat temu — jeśli byliśmy choć odrobinę inni, bez względu na orientację seksualną (ja odstawałam zawsze i wszędzie) — to kreska szybciutko nakleja plasterek obecności mądrych dorosłych, których w naszych życiach pewnie nie było wtedy aż tak wielu jak w tej książce.
Jak do tego wszystkiego doszło? Jak znaleźli się w miejscu, w którym są? I co będzie dalej? W wolnym czasie przed egzaminami A-Levels cały zeszyt wypełniłam pierwszymi rysunkami opowiadającymi historię Nick i Charliego. Potem, kiedy rysowałam już nieco lepiej, zaczęłam od nowa i wypełniłam szkicami kolejny zeszyt. Pamiętam, jak rysowałam godzinami, nie słuchając nawet muzyki, całkowicie pochłonięta i zakochana w historii Nicka i Charliego.
*
*
*
*
Ludzie szukają w tej historii wielu rzeczy — realistycznego romansu, reprezentacji osób LGBT+, ładnych rysunków, ciekawej fabuły. Myślę jednak, że większość czytelników szukała w niej ukojenia.
Mnie również je przyniosła.
Alice Oseman, Heartstopper. Tom 1.,
przeł. Natalia Mętrak-Ruda,
Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2021.
(wyróżnienie własne)
* * *
Starałam się napisać taką historię, jaką sama chciałabym przeczytać jako nastolatka. Wszyscy potrzebują czasu, przestrzeni i wsparcia, żeby zrozumieć swoje uczucia i tożsamość.
*
*
[…] gwarantuję, że pewnego dnia poznasz osobę, która pokocha cię za to, kim jesteś.
*
Alice Oseman, Heartstopper. Tom 2.,
przeł. Natalia Mętrak-Ruda,
Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2022.
(wyróżnienie własne)
* * *
*
*
*
Alice Oseman, Heartstopper. Tom 3.,
przeł. Natalia Mętrak-Ruda,
Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2022.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz