Czytam z wypiekami na twarzy. Delektuję się tą książką, niczym spełnieniem największego marzenia. Czytam, zachwycam się i wciąż do niej wracam. Dla mnie nie jest to podręcznik akademicki, o czym poinformowała mnie Mama Malinki, gdy piałam z zachwytu, jak fantastyczną książkę odkryłam.
Dla mnie jest to najczęściej… powieść przygodowa! Czasem kryminał lub kompendium wiedzy o świecie. Popłakałam się ze śmiechu, czytając ten fragment. I? Muszę go tu mieć, by nikt nigdy nie próbował mi wmówić, że interpunkcja jest nudna lub głupia. Interpunkcja jest fascynująca! A ja wciąż mam wiele do nauczenia. Nie pytajcie mnie, ilu przecinków brakuje w pierwszych dwóch tysiącach wpisów na tym blogu? Czasem mnie świerzbi, ale nie starczyłoby mi życia, by uzupełnić wszystkie braki.
W podanych zdaniach należy rozwiązać problem interpunkcyjny szeregu przydawkowego. […] Symbolem □ oznaczono miejsce wymagające podjęcia decyzji:
*
Kapitan wskazał na wąski □ skalny płaskowyż.
Płaskowyż skalny nie musi być wąski – chociaż często właśnie taki jest. Zamiast się zastanawiać, czy warto postawić na stereotyp, należy przestawić wyrazy, aby się pozbyć szeregu przydawkowego: Kapitan wskazał na wąski płaskowyż skalny. Dzięki zestawieniu płaskowyż skalny, częstemu w tekstach, problem interpunkcyjny rozwiązał się sam.
*
Obok leżały pióra, sterta puchu oraz oskubane □ różowe ciała kilku ptaków.
Powtórka z biologii: po oskubaniu ciała ptaków są różowe. Trzeba dostrzec tę redundancję i postawić przecinek. Inna decyzja skutkuje błędem interpunkcyjnym.
Rozgrzane □ falujące powietrze zniekształcało nieco obraz.
Powtórka z fizyki: rozgrzane powietrze zawsze faluje. Przydawki mają wspólną cechę znaczeniową. Trzeba między nimi postawić przecinek.
Wyglądał jak upiorny □ przerośnięty dzieciak bawiący się makabrycznymi zabawkami.
Wyraźna redundancja dwóch przydawek wyrażających grozę i połączonych z rzeczownikiem budzącym podobne skojarzenia w tym kontekście. A jest jeszcze ciąg dalszy tego zdania… Ogrom bezdyskusyjnej redundancji przekłada się na wyrazisty, obligatoryjny przecinek.
Tomasz Karpowicz, Kultura języka polskiego.
Wymowa, ortografia, interpunkcja,
PWN, Warszawa 2018.
(wyróżnienie własne)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz