Kaan.
Miłość to raczej konieczność niż wybór.
Przydarza ci się i już.
Agnieszka Graff
*
Feminizm nie spogląda na świat z pozycji osoby zdrowej, uzdolnionej, niezależnej, asertywnej i pewnej siebie. Wielką część naszego życia spędzamy w zależności od innych: jako dzieci, kiedy jesteśmy chorzy lub starzy, a także kiedy sami musimy lub chcemy troszczyć się o nasze dzieci, rodziców i dziadków, przez co stajemy się powolni, mało elastyczni i podatni na zranienie. Feminizm patrzy na świat z perspektywy ludzkiej kruchości, a nie dokonań kogoś wyjątkowego.
// Tereza Stejskalová
*
Trochę to potrwało, ale doszłam do wniosku, że po dużej stracie jakby głębiej się żyje niż przed nią.
Agnieszka Graff
*
Jeśli zrezygnujemy z bycia wobec siebie opresyjną, zrobi się miejsce na odpuszczenie porównywania się z innymi i „dopieprzania sobie”. Otwieramy się na łagodność i życzliwość, na wrażliwość i prawo do wątpliwości.
*
[A.G.]
Za każdym razem kiedy interpretacja się zmienia…
[A.D.]
…coś czujesz.
[A.G.]
Tak, i to jest głębokie doświadczenie. Staję się inną osobą. To nie jest tak, że mnie i mój mózg coś oddziela od tych interpretacji. Moja opowieść o moim życiu jest mną. A ona wciąż się zmienia. Ja się zmieniam. To bywa bolesne, ale czasem jest bardzo ekscytujące.
*
[A.G.]
Te potwornie niewygodne buty, w których chodzą. Makijaże. Jako kobiety zdajemy sobie sprawę, jaki jest koszt farbowania i prostowania włosów, którymi z taką gracją potrząsają. Rozbrzmiewa w nas wewnętrzny chichot i odczuwamy ulgę, że nie musimy już tego robić. Widzę teraz wyraźnie, jak bardzo heteronorma to przebranie. Judith Butler powiedziałaby: płeć to performance. Teraz w pełni rozumiem, o co jej chodziło.
[A.D.]
Postrzegam to jednak jeszcze jako uwewnętrznioną opresyjność.
[A.G.]
Bo tym w istocie jest. Ale też bywa całkiem przyjemną grą.
[A.D.]
Może być tak, że gdy się od tego uwolnimy, wydaje nam się to groteskowe, ale jeśli w tym tkwimy, to nawet uwolnienie odbieramy jako rodzaj opresji. Jeśli oleję heteronormę, zostaję wykluczona z gry. Nie jestem już kobietą.
[A.G.]
Właśnie – wypadasz z gry, jaką jest kobiecość!
*
Jest taka przestrzeń w patriarchalnej kulturze, w której związki, choć istnieją, pozostają niewidzialne.
Agnieszka Graff
Alicja Długołęcka, Przypływ. O emocjach
i seksualności dojrzałych kobiet,
Wydawnictwo Znak, Kraków 2022.
(wyróżnienie własne)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz