Bo piękny tytuł. Bo piękne zdjęcie na okładce. Bo z Tollinim kiedyś o tej książce rozmawiałam. Długo na mnie czekała.
Omikron złapał mnie w połowie tej lektury. Nie było mowy o czytaniu. Żadnym! Nie było mowy bardzo długo. Ośmiotysięczniki powoli znikają z ula. Wraca i czytanie. Kończenie tej książki, gdy stało się to już możliwe, było cudownym sposobem na wracanie do żywych.
Postrzeganie tego, kim jesteśmy, zmienia się poprzez świadomość. A to zmienia wszystko.
*
Całe życie jest magicznym pokazem światła i kształtu, wszechświatem nieskończonych błogosławieństw, które zachęcają nas, byśmy otworzyli nasze serca na oścież i kochali bezgranicznie, kochali aż po koniec nieskończonych snów.
*
Możemy zamienić tęsknotę na miłość. Zaczynałem odkrywać, że gdy kochasz świat, świat odwzajemnia ci się miłością.
*
W najlepszym wypadku słowa wskazują na coś wykraczającego poza umysł konceptualny, czego umysł konceptualny nie może wiedzieć.
*
[…] będziemy zadziwieni, ile wszechświatów przemierzamy w ciągu kilku chwil.
*
– Nie traktuj myśli jak wroga – powiedziałem. – To nie myśli są problemem, a podążanie za nimi. Trzeba uważać na chwilę, gdy poczujesz, że idziesz w stronę obrazu, pomysłu, minionego zdarzenia, planu na później lub na jutro, a nie na same myśli.
*
Stajemy się i stajemy. Zawsze się stajemy.
*
Czy możemy wskazać źródło myśli? Kiedy się zaczyna, dokąd idzie, kiedy się kończy, kiedy jedna myśl się rozpada, a powstaje inna? Czy możemy wskazać przyczyny i uwarunkowania każdej myśli? Czy nasze myśli mają inne cechy niż tęcza?
*
[…] zawsze jest jakaś luka, chwila pomiędzy czymś, co uważamy za ciągłość, tak jak chwila pomiędzy oddechami czy myślami.
*
Żyłem w nowym świecie. Nie mogłem, ściśle mówiąc, liczyć na pomoc, ale widziałem, że w ten czy inny sposób ten nowy świat się mną zaopiekuje.
*
[…] nigdy nie należy wątpić w objawioną miłość.
*
Starszym ludziom szczególnie trudno jest uwierzyć, że schematy zakorzenione od dziesiątek lat można zmienić. Normy społeczne potwierdzały kiedyś te założenia. Wtedy neurolodzy odkryli coś, co nazywa się neuroplastycznością – zdolność mózgu do zmiany i reakcji na nowe doświadczenia na wszystkich etapach życia. Ta informacja może być niesamowicie pomocna, ponieważ jeśli nie wierzymy, że zmiana jest możliwa, to z pewnością nawet nie spróbujemy.
*
Im bardziej uciekamy, tym mniej mamy szans na ucieczkę.
*
Dobry los sprawił, że dzięki odebranym naukom wiedziałem, iż zmiana ma miejsce cały czas. Poczucie bycia w pułapce, tkwienia w miejscu, bezruch – to wszystko są historie tworzone przez nas samych. Mamy wrodzoną zdolność do wyzwolenia się z tych odrętwiających zwrotów. Tak naprawdę zmieniamy się z każdą sekundą, tak jak wszystko inne w naszych widzialnych i niewidzialnych światach.
*
[…] przeżyć każdą chwilę
tak pełnie i radośnie
jak to możliwe.
*
Aby wejść w nieznany obszar czegoś nowego i być całkowicie otwartym oraz gotowym na wszystko, co on oferuje, musimy porzucić nasze hołubione wyobrażenia mówiące jak coś powinno wyglądać.
*
[…]
pozostać z tymi uczuciami, aby sprawdzić,
co mogą nam da […].
*
Gdziekolwiek jesteście i cokolwiek robicie, od czasu do czasu zatrzymajcie się i odprężcie swój umysł. Nie musicie niczego zmieniać w swoim doświadczeniu. Możecie pozwolić, aby wasze myśli i uczucia swobodnie przychodziły i odchodziły, pozostawiając zmysły szeroko otwarte. Zaprzyjaźnijcie się ze swoim doświadczeniem i sprawdźcie, czy możecie zauważyć rozległą świadomość, która jest w was przez cały czas. Wszystko, czego kiedykolwiek pragnęliście, jest właśnie tutaj, w obecnej chwili świadomości.
Yongey Mingyur Rinpoche,
Zakochany w świecie. Mądrość
buddyjskiego mnicha o życiu i śmierci,
przeł. Karolina Pruszyńska,
Studio Astropsychologii, Białystok 2020.
(wyróżnienie własne)
Ważne, aby się nie poddawać, nie przestawać próbować.
*
Stawiając czoła lękowi przed przyszłością, zmieniamy teraźniejszość.
*
[…] praktykować. Próbować. To wszystko, co w naszej mocy.
*
Uczysz się dokładnie tak samo jak wszyscy: poprzez błędne wyobrażenia, frustrację i próbowanie ciągle od nowa. Nie ma innego sposobu.
(tamże)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz