Tęczową flagę zatknięto za krzyż. Łopotała na wietrze, górując nad pomnikiem. Chrystus nie wyglądał, jakby się pod nią uginał. W nią uzbrojony wiódł na barykady. Tak zaczyna się tak książka. Dzień po jej ukazaniu się była już na moim czytniku.
Rzuciłam wszystko, co czytałam. Dwa dni po premierze przeczytałam jej ostatnie zdanie. Niedosyt mi pozostał… Zabrakło mi tego, co widziane jest przez Agnieszkę Graff.
[…] w rankingu równouprawnienia Rainbow Europe za rok 2020, tworzonym przez ILGA-Europe, Polska uzyskała najniższą lokatę. Uznano ją za najbardziej homofobiczny kraj Unii Europejskiej. Poza UE gorzej niż w Polsce jest tylko w księstwie San Marino, na Białorusi, w księstwie Monako, Rosji, Armenii, Turcji i Azerbejdżanie.
*
Kiedyś w Polsce nie było takiego przyzwolenia na agresję i nienawiść wobec wszystkiego, co nie podchodzi pod jakąś wyimaginowaną polskość, ale ta nienawiść gdzieś bulgotała i czekała, aż ktoś otworzy jej drzwi. I wtedy przyszedł PiS.
*
[…] rozumiem swój przywilej. Nie musiałam dokonywać coming outu. Moja pierwsza miłość nie była naznaczona piętnem tabu. Nie tłumaczyłam się nikomu z tego, że podobają mi się chłopcy. Mogę kochać, wziąć ślub i założyć rodzinę. To, co dla mnie jest oczywiste, co zostało mi dane tylko dlatego, że taka się urodziłam, o co nie musiałam walczyć, dla osób LGBT+ jest nieosiągalne. Nie dlatego, że tego nie potrzebują, ale dlatego, że dla polskiego systemu prawnego pozostają niewidzialne.
*
Czy w imię akceptacji należy bagatelizować swoją odrębność? Czy celem dla wszystkich ma być ślub, domek na przedmieściach i gromadka dzieci?
*
Tolerować można co najwyżej niewygodne krzesło. Nie mamy prawa nie tolerować drugiego człowieka.
*
W Polsce, gdzie partia rządząca, sprawujący rząd dusz Kościół i niezbyt już niezależne media szykanują słabszych, każda tęcza jest wyrazem buntu, każdy coming out aktem odwagi, a każda historia miłosna manifestem wolności.
*
[…] nie muszę rozumieć wszystkich moich uczuć, ale też nie muszę się ich bać.
Anna Konieczyńska, Polacy pod tęczową flagą,
Wydawnictwo Znak, Kraków 2021.
(wyróżnienie własne)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz