Nazwisko jednego z Autorów jest dla mnie idealną antyreklamą sięgania po książki, których jest autorem. Nie ta estetyka patrzenia na życie — nic się nie zmieniło, brzydzi mnie ona w równym stopniu, co śmieszy termin life coaching. Gdy zastanawiam się, dlaczego nie trawię człowieka, to dochodzę do wniosku, że jest coś głębokiego i bardzo ważnego, o czym on wie — jestem przekonana — ale nie mówi o tym lub mówi w taki sposób, że mi ręce opadają. Gdyby więc był jedynym autorem, co najwyżej rzuciłabym okiem na okładkę tej książki.
Dwaj pozostali Autorzy, Ich perspektywa percepcji świata — ogromnym szacunkiem darzę wschodnie sztuki walki — sprawili, że wiele lat temu zaznaczyłam książkę do upolowania i… zapomniałam, bo miała chorą, obrzydliwie wysoką cenę (za czytanie autora z pierwszego akapitu powinni płacić czytelnikom i czytelniczkom). Trzy dni temu Ibukosknera doniósł, że 10,90 zł wysupła. Wysupłał. I dobrze, i bardzo dobrze.
Będziesz miał wiele okazji do ćwiczeń, bo niezależnie od tego, kim jesteś i czym się zajmujesz, wcześniej czy później życie wrzuci cię w sam środek chaosu.
*
Umiejętność odkrywania sposobności tam, gdzie inni widzą tylko przeszkody, jest potężnym zasobem.
*
[…] nasze nastawienie decyduje o tym, jak działamy, co przeżywamy, ma nawet wpływ na zachowanie innych wobec nas. […] taki oto naukowy eksperyment. Ta sama grupa kobiet parkuje na placu manewrowym. Gdy instruktor mówi im: „To będzie test na to, jak parkują kobiety” – wszystkie pachołki na placu są powywracane. Kiedy jednak kobiety słyszą informację: „Parkuj uważnie, bo tam może stać twoje dziecko” — wszystkie parkują idealnie. Odkryto też, że większość naszych emocjonalnych reakcji, niepotrzebnych dyskusji i awantur wynika z tzw. błędu atrybucji, czyli założenia, że osoba, która staje na naszej drodze, jest złośliwa, robi to celowo, chce nas wykorzystać, traktuje nas jak podwładnych itp.
*
W filozofii Wschodu nic się nie kończy ani nie zaczyna. Albo coś jest, albo tego nie ma.
// W. Eichelberger
*
[…] gdy ktoś zamierza cię uderzyć, zejdź z linii ataku. Przemieszczenie się w bok daje jeszcze wiele innych korzyści. Dzięki zmianie punktu widzenia możesz zobaczyć również to, co znajduje się za tobą. Istotne jest, by spojrzeć na sytuację z innej perspektywy — jeśli ktoś lub coś zmierza w twoim kierunku, a ty odbierasz to jako zagrożenie, zrób mały krok w bok i spójrz na ten problem pod innym kątem. Zmień punkt widzenia i zobacz, czy teraz wszystko nie wygląda zupełnie inaczej.
*
Nieważna jest wola zwycięstwa,
wielu ją ma, ważna jest wola
przygotowania się do zwycięstwa.
// Paul Breant
*
Droga bywa czasem mozolna, jest wiele dni i miesięcy, które zdają się nie przynosić żadnych zmian. Wtedy — jak powiedział jeden z naszych uczniów — najłatwiej jest przestać ćwiczyć, bo współczesny świat uwielbia szybkie i spektakularne efekty.
*
Stare porzekadło zen mówi: „dowiesz się, zrobiwszy to…” […] często to nie musi być nic wielkiego.
*
Aby randori wygrać, trzeba umieć ten chaos opanować i odnaleźć porządek w pozornym nieładzie. […] Randori to nie tylko akcja i reakcja, czyli fizyka w działaniu. Mistrzostwo to o wiele więcej niż repertuar gotowych odpowiedzi. Mistrzostwo wymaga artyzmu, kreatywności, odwagi wychodzenia poza strefę komfortu. Wymaga umiejętności opuszczania znanego i konfrontowania się z nieznanym — często bez żadnej gwarancji sukcesu. To uczy pokory — cechy zapomnianej, ale jakże obecnej i nieodzownej na drodze do mistrzostwa.
*
Trening czyni mistrza. Do tego potrzebna jest jednak spora doza pokory, która każe nam powtarzać bez końca pewne czynności i tak długo je cyzelować, aż zamienią się w tzw. nieświadomą kompetencję.
*
[…] nawet słonia można zjeść kęs po kęsie.
*
[…] jeśli potrafię reagować tylko w jeden określony sposób na daną sytuację — to jest żaden wybór. Zyskałem świadomość, że robienie ciągle tego samego i oczekiwanie innych rezultatów jest szaleństwem. Z kolei z innej książki dowiedziałem się, że wybór między dwoma sposobami zachowań to właściwie dylemat. Wybór istnieje dopiero wtedy, kiedy mamy dostępne trzy albo cztery sposoby reakcji na daną sytuację.
Paweł Bernaś, Paweł Olesiak, Jacek Santorski, Życiowe Aikido,
JS & Co Dom Wydawniczy, Warszawa 2011.
(wyróżnienie własne)
Musisz mieć nadzieję, żeby wygrać.
*
Każdego dnia przypominam sobie, że mogę traktować swój umysł jako rzekę, nad którą siedzę. Nie wskakuję do tej rzeki, nie uciekam przed nią, nie przyspieszam też jej biegu.
*
[…] praktyka czyni mistrza. Nie odpuszczaj. Nawet jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem, próbuj znowu. To dlatego potrzebujesz być odważny.
(tamże)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz