Jej książka, podobnie jak książka Benjamina Ferencza, trafiła do mnie w ten sam sposób — przez czysty przypadek. Autorkę i Autora dzieli siedem lat, ale łączy sensowne życie, długowieczność i niemieszczące się w głowie, straszne czasy XX wieku.
Jeśli masz dziś wyporność tylko na jedną książkę ocaleńców z piekła idei, niech ta będzie pierwszą. Pozwala z innej perspektywy patrzeć na nieszczęścia, które bez zaproszenia wkradają się w nasze dni, noce, a czasem życia.
Uczucia są energią. Nie można się ich pozbyć, trzeba je przeżyć. Musimy być z nimi, a to wymaga odwagi. Nie musimy nic z nimi robić, wystarczy po prostu być.
*
[…] gdy doświadczasz wielkiej straty, nic nie jest już takie samo. Żal może być zaproszeniem do przewartościowania swoich priorytetów i podjęcia nowych decyzji – do odnalezienia na nowo radości i celu, do powrotu do najlepszej wersji samego siebie, do zaakceptowania faktu, że życie wskazuje nam inny kierunek.
*
[…] możemy być poranieni, a jednocześnie pozostać całością, znaleźć szczęście i spełnienie w życiu pomimo straty.
*
Życie […] jest darem. Darem, który sabotujemy, skazując się na więzienie strachu przed karą, porażką czy porzuceniem; z powodu potrzeby aprobaty; ze wstydu i poczucia winy; z powodu poczucia wyższości lub niższości; ponieważ chcemy mieć władzę i kontrolę. Celebrowanie daru życia polega na znajdowaniu darów we wszystkim, co się nam przydarza, nawet jeśli czasem są to skomplikowane sprawy, nawet gdy nie jesteśmy pewni, czy przeżyjemy. Celebrujmy życie, koniec i kropka. Żyjmy z radością, miłością i pasją.
*
[…] wybór nadziei wpływa na to, co każdego dnia przyciąga moją uwagę. […] strata i trauma nie oznaczają, że masz przestać żyć pełnią życia.
*
Gniew to drugorzędna emocja […]. Wykorzystujemy gniew, by dostać się do tego, co kryje się w środku – do strachu lub żalu.
*
[…] miłość nie jest tym, co czujesz. Jest tym, co robisz.
*
Twój wewnętrzny nazista jest tą częścią ciebie, która potrafi oceniać, osądzać i nie odczuwa współczucia; która nie pozwala ci czuć się wolnym i represjonuje innych ludzi, jeśli sprawy nie idą po twojej myśli.
*
Kiedy jesteśmy agresywni, decydujemy za innych. Kiedy jesteśmy pasywni, inni decydują za nas. A kiedy jesteśmy pasywno-agresywni, uniemożliwiamy innym, by decydowali o sobie.
*
Każdy wybór ma swoją cenę – coś zyskujesz, coś tracisz.
*
Ciekawość jest życiodajna. Pozwala nam ryzykować. Kiedy jesteśmy przepełnieni lękiem, żyjemy w przeszłości, która się już wydarzyła, albo w przyszłości, która jeszcze nie nadeszła. Kiedy jesteśmy ciekawi świata, żyjemy w teraźniejszości, jesteśmy gotowi odkrywać, co się dalej wydarzy.
*
Nie musisz się spieszyć z decyzją. Najlepiej zatrzymać się na chwilę, zastanowić raz i drugi i próbować zrozumieć. Odpowiedź pojawi się z czasem, gdy będziesz żyć pełnią życia – na ile to możliwe – i pozostaniesz tym, kim już jesteś: silnym człowiekiem.
*
Nie musimy lubić trudnych i bolesnych rzeczy, które się nam przytrafiają. Kiedy przestajemy z nimi walczyć i się im opierać, zyskujemy więcej energii i wyobraźni, dzięki czemu możemy podążać do celu zamiast donikąd.
*
Łzy są dobre. Oznaczają, że dotarła do nas ważna emocjonalna prawda. […] Odkrywamy wtedy coś istotnego. Ta chwila uwolnienia to moment bezbronności, czułości, ale też wielkiej wnikliwości.
*
– Kiedy twoje ciało cię rani – powiedziałam Alison – nie karz go za to, nie oburzaj się, nie miej pretensji, nie żądaj, by się zmieniło. Powiedz mu: „Słucham cię”.
[…]
– Co chcesz mi powiedzieć? – pytała. – Co jest dla mnie najlepsze? Co mnie teraz wzmocni?
*
Rodzimy się, by kochać; uczymy się nienawidzić. Tylko od nas zależy, co wybierzemy.
*
Najlepszym sposobem pozbycia się potrzeby posiadania racji jest zdobycie mocy. Moc nie ma nic wspólnego z tężyzną fizyczną ani dominacją. Oznacza, że masz siłę, by znaleźć właściwą odpowiedź, zamiast reagować emocjonalnie; by zapanować nad własnym życiem, by całkowicie kontrolować swoje wybory.
*
LOVE* is a four-letter word, that sounds TIME.
____________
* nie zniosłam tłumaczenia na j. polski, więc musiałam przetłumaczyć sobie na język oryginału, by miało sens.
Edith Eva Eger,
Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie,
przeł. Magdalena Hermanowska, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021.
Dziękuję wszystkim pokoleniom, które nadejdą po mnie, oraz przodkom, którzy byli przede mną. […] zawsze możemy żyć wolni i nie być ofiarami – nikogo ani niczego.
(tamże)
Oprócz tych wszystkich fragmentów, które Ty wskazałaś, poruszyły mnie jeszcze te słowa:
OdpowiedzUsuń„Pewnego dnia przyszedł do mnie mój promotor i powiedział:
- Eddie, musisz zrobić doktorat.
- Zanim zrobię doktorat, skończę pięćdziesiąt lat – odparłam ze śmiechem.
- I tak skończysz pięćdziesiąt lat.”
(Edith Eger, „Dar 12 lekcji…”)
;-)
taaak! mam ten fragment zaznaczony, uśmiechnął mnie pięknie, ale do wyboru się nie zmieścił. Tym bardziej cieszę się, że wepchnął się tu Twoimi paluszkami <3
Usuń