Cotygodniowe odliczanie literek, trzy. Należała się na stosiku czytelniczym. Naczekała się. Wdrapała się na sam szczyt wirtualnej górki do przeczytania, gdy Hannah zapytała: czytałaś?
Przeczytałam. Tylko jedna historia opróżniła mi woreczki łzowe. To rewelacyjny wynik w porównianiu z czwartą częścią cyklu, ale żadne osiągnięcie w porównaniu z pierwszymi trzema „tomami”.
Ludzie, którzy postanawiają wrócić do przeszłości, choć znają skomplikowane zasady i są świadomi ryzyka, muszą mieć ważny powód.
☕
– No więc kto pani zdaniem mógł odnaleźć szczęście? Dziewczyna, która nie miała szansy się z panią zobaczyć, czy ta, która miała?
– Dziewczyna, która nie miała szansy się ze mną zobaczyć, czy ta, która miała…?
Hirai wydmuchała dym, jak gdyby chciała powiedzieć: „Reszty domyśli się pani sama”.
[…]
Kiedy Tsumugi się nad tym zastanowiła, stwierdziła, że różnica była ogromna.
☕
Wypowiedzenie słów „Podobasz mi się” powinno być proste, ale wygląda na to, że serca wszystkich ludzi otacza potężny mur. Nie jest to bariera fizyczna, lecz emocjonalna. Kiedy wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi, hamujemy się, bo nie wiemy, co jest po drugiej stronie muru.
My, ludzie, mamy z natury tendencję do strachu przed nieznanym i z tego powodu wielu z nas się waha. […] Gdyby ludzie mogli zobaczyć, co kryje się w twierdzach innych osób, i zrozumieć ich emocje, może zburzyliby swoje mury. Mury te są zbudowane przede wszystkim z lęku przed odrzuceniem, a zawód miłosny sprawia, że stają się jeszcze wyższe.
☕
Oczywiście podróżowanie w czasie musiało być ryzykowne. W pewnym sensie było to logiczne. W końcu cuda się zdarzają, ale wiąże się z nimi ryzyko.
– Zrozumiałem.
☕
Na tym świecie zdarzają się niezliczone sytuacje, w których logiczne rozumowanie nie zawsze prowadzi do dobrej odpowiedzi.
☕
Ludzie ciągle zmieniają nastawienie. Niezależnie od tego, jak silne jest nasze postanowienie, czasem najbłahsze wydarzenie może wywołać wątpliwości. A kiedy wątpliwości ujrzą światło dzienne, mogą być trudne do stłumienia, nawet jeśli mocno się staramy. To tak, jakby nagle pojawiła się inna wersja nas, prezentująca przeciwne poglądy niż jeszcze kilka sekund wcześniej.
☕
Istnieją dwie odmiany żalu: żałujemy swoich czynów i straconych szans.
Kiedy żałujemy, że coś zrobiliśmy, wynika to albo z tego, że nie możemy tego cofnąć, albo z fatalnych skutków, kiedy na przykład zranimy kogoś nietaktowną uwagą albo kiedy czujemy się okropnie, wyznawszy komuś miłość.
Kiedy natomiast żałujemy, że czegoś nie zrobiliśmy, ma to związek z niewypowiedzianymi słowami albo z niewyznaną miłością.
☕
W życiu często zdarza nam się, że czegoś żałujemy, ale nie da się tego cofnąć. W większości chodzi o coś, co robimy w chwili złości. Rozwiązanie konfliktów […] niekiedy wymaga dużo czasu. Niezależnie od tego, jak bardzo żałujemy swoich słów lub zachowań, zadane przez nas emocjonalne rany nie zagoją się, jeśli uczucia zranionej osoby się nie zmienią.
☕
[…]
czternastego lutego, czyli w walentynki. W Japonii w tym dniu kobiety wyrażają swoje uczucia wobec mężczyzn, dając im czekoladki. Mężczyźni z kolei odwdzięczają się kobietom miesiąc później, w Biały Dzień.
Początki tradycji walentynek sięgają trzeciego wieku w starożytnym Rzymie. Cesarz zabronił wówczas swoim żołnierzom się żenić, ponieważ uważał, że prędzej zdecydują się na dezercję, niż zostawią swoje ukochane. Dobroduszny kapłan Walenty współczuł im i dlatego udzielał ślubów w tajemnicy. Kiedy cesarz się o tym dowiedział, był wściekły. Ostrzegał Walentego, ale kapłan w dalszym ciągu stawał w obronie miłości. Nieposłuszeństwo kosztowało go życie. Z czasem ludzie postanowili upamiętnić odwagę Walentego i nazwali dzień jego egzekucji „dniem Świętego Walentego”.
Ponadto w dawnym kalendarzu księżycowym czternastego lutego wypadał początek wiosny, pory roku, w czasie której ptaki dobierają się w pary.
☕
Każdemu zdarzają się chwile, w których nie jest się w stanie powiedzieć: „Kocham cię”. Ale co by było, gdyby naprawdę dało się czytać innym ludziom w myślach?
☕
– …Yu.
– Co?
– Yu, czyli „delikatna”.
– Yu?
Riuji odpowiedział niemal natychmiast.
– Myślałem o tym imieniu od samego początku.
☕
Czas płynął nie tylko w teraźniejszości, lecz również w przeszłości, zmierzając ku przyszłości.
Toshikazu Kawaguchi, Zanim zapomnimy
o życzliwości,
przeł. Joanna Dżdża,
Grupa Wydawnicza Relacja, Warszawa 2025.
Nareszcie te uczucia…
☕
Niech pani będzie szczera. I proszę pamiętać, że prawdopodobieństwo można zwiększyć. Im więcej razy próbujemy, tym większe mamy szanse. Im więcej się wahamy, tym więcej tracimy. Rozumie pani?
☕
– To, czego doświadczyłam… to nie był sen, prawda?
– Nie wierzy pani, że to się wydarzyło?
– Nie, chcę wierzyć, że to była prawda.
– W takim razie nawet gdyby to, co pani zobaczyła, było snem, to i tak stanowiłoby to część pani życia, prawda?
☕
W życiu są tylko dwie drogi: zrobić coś albo tego nie zrobić. Ludzie muszą wybrać jedną z nich.
☕
Co mogę powiedzieć, żeby ukoić
twoje życzliwe serce?
(tamże)
*
Funiculì funiculà*,
Luigi Denza (kompozytor),
Giuseppe Turco (tekst),
Andrea Bocelli (tenor).
__________
* neapolitańska pieśń napisana w 1880 roku z okazji inauguracji kolei linowo-terenowej, prowadzącej na szczyt Wezuwiusza (źródło).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz