wpis przeniesiony 8.04.2019.
(oryginał z zawieszkami)
Data premiery książki i jej tytuł mylą, bo te reportaże nie dotyczą tylko kobiet. Polowałam. Upolowałam. To reportaże o nadużywaniu siły.
O przemocy grupy rówieśniczej, opiekunów, nauczycieli wobec pojedynczych dzieci. O przemocy tych, co mają władzę, zaufanie, pozycję lub jedyną słuszną płeć i orientację wobec tych, co niżej w hierarchii przywilejów. O zinstytucjonalizowanej przemocy wobec człowieka, który często jest kobietą. Również o katolickiej przemocy w świętym polskim wydaniu.
Na świąteczny czas jak znalazł. Pozostałam z pytaniem: czy wszystkie te historie wydarzyłyby się, gdybyśmy narodowo nie byli purpurowo-bogobojni, gdyby nie było oczywistym, że rodząc się w tym kraju, musisz być ochrzczony w watykańskiej denominacji?
— Bo w polskim wymiarze sprawiedliwości dziecko to nie jest ,,dobry” świadek — komentuje biegła sądowa, która prosi o anonimowość. — Najlepszy świadek to wykształcony mężczyzna po czterdziestce. Dziecku z założenia nikt nie wierzy.
*
To właśnie milczenie w obliczu zła sprawia, że jesteśmy martwi, choć żyjemy.
*
— Jak to się stało, że ksiądz nadal jest księdzem? W Stargardzie ludzie mówili, że księdza usunięto z zakonu.
— To były nieprawdziwe informacje. Po takich sprawach jest sąd kościelny i to on podejmuje decyzję, czy ktoś może zostać.
— A od czego uzależniona jest taka decyzja?
— Od wagi przestępstwa.
— Czyli uznano, że przestępstwo seksualne ma małą wagę?
— Nie chciałbym rozmawiać o wewnętrznych ustaleniach Kościoła, bo to nie jest pani sprawa.
*
Pytam sędziego Janusza Koguta, dlaczego człowiek skazany za przestępstwo seksualne nie powinien stracić wysokiego stopnia wojskowego.
— Z mojego punktu widzenia ta sprawa była drobna. Pan prokurator nadużył swojego stanowiska, by zyskać przychylność pań.
— Czyli molestowanie to teraz „zyskiwanie przychylności pań”?
*
Nauka Kościoła w stosunku do gejów i lesbijek to fałszywy krzyż. Dla ludzi o odmiennej seksualności ważne jest, aby nie tłamsić swojej natury, tylko tyle. Buntuję się przeciwko wizji Kościoła, że normalni są wyłącznie kobiety i mężczyźni heteroseksualni. Jako lekarz wiem, że istnieje wiele form pośrednich.
*
— Szefie, co się właściwie stało?
— Zabiłem skazanego.
— Wezwać lekarza?
— Po co? Nie jestem chory.
— To może psychologa?
— Przecież to ja jestem psychologiem.
*
— Sprawa dyrektora ze Sztumu potwierdza przekonanie społeczne, że jeśli jesteś funkcjonariuszem publicznym, masz znajomości, to aparat sprawiedliwości nie tylko cię nie skaże, ale jeszcze utuli – mówi mi pedagog resocjalizacyjny, profesor nauk społecznych Marek Konopczyński.
*
[Leopold Kozłowski] Ludzie, którzy przeżyli wojnę, wiedzą, że między słowem a czynami granica jest niewielka.
Justyna Kopińska, Z nienawiści do kobiet,
Świat Książki, Waraszawa 2018.
(wyróżnienie własne)
[rozmowa z Autorką]
*
[Szymon Jadczak] Nie planując i niczego nie zakładając, zawsze do czegoś dojdziesz?
[Justyna Kopińska] Właśnie!
*
[Justyna Kopińska] […] chyba jestem po prostu pracowita. Znam wiele osób, które mówią, że czegoś chcą. Snują plany w kawiarniach, by za rok w tych samych kawiarniach identycznie marzyć o tym samym.
*
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.
Natalia Brzykcy
(fot. Marek Grabowski, źródło)
*
[Leopold Kozłowski] Zawsze wierzyłem, że praca przedłuża życie. Podobnie jak życie w mieście, do którego przyjeżdża mnóstwo znajomych.
*
— Większość muzyków miała także drugi fach…
— …ale ten drugi świat zanikał, kiedy zaczynali grać.
(tamże)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz