Kategoria: muszę mieć pod ręką, bo o książkach, poczuciu humoru, poruszeniach serca, bo obrazy umieszczone w tej książce snują opowieść dla oczu i czucia.
Ile trzeba czasu, aby coś zobaczyć, aby kogoś poznać? Po latach zdajemy sobie sprawę, jak niewiele pojmowaliśmy na początku, choć wydawało nam się, że wszystko już wiemy.
*
Ale zdjęcia, eseje, powieści i cała reszta są niebezpieczne, bo mogą odmienić nasze życie. Sztuka kształtuje świat. Znam wiele osób, którym jakaś książka uratowała życie lub określiła, co będą w życiu robić; jeśli nie wymieniam żadnej książki, której sama coś zawdzięczam, to jedynie dlatego, że były ich setki, a nawet tysiące. Są i inne, mniej doraźne i bardziej złożone powody, by czytać książki, na przykład dlatego, że dają nam przyjemność, albowiem przyjemność ma znaczenie.
Widząc ślady kopyt, myślimy o koniu, ale zdarza się, że chodzi o zebrę.
[…] sens czytania polega na szansie eksploracji, wyjścia poza granice własnej płci (i rasy, i klasy, i orientacji seksualnej, i narodowości, i chwili dziejowej, i wieku, i zdolności), aby na moment stać się kimś innym.
Paz de la Calzada
fot. [dostęp: 27.02.2021], źródło.
Prace: Paz de la Calzada. […] misterne labirynty i ścieżki, które prowadzą od sfery publicznej do królestwa kontemplacji, w ten sposób łącząc dwa bardzo różne światy.
*
[…] poczucie humoru, ów talent do dostrzegania luki między tym, co jest, a tym, co być powinno, patrzenia poza granice własnego stanowiska.
Ignorowanie kategorii stanowi również pewną formę wglądu. Wciąż wracam do poznanej we wczesnej młodości historii o mistrzu tao. Książę Mu wysyła mędrca na poszukiwanie doskonałego konia, po czym mędrzec wraca i mówi, że znalazł kobyłę kasztanowatą. Jednak okazuje się że ta kobyła to czarny ogier, zgodnie z obietnicą, doskonały. Przyjaciel komentuje: „On widzi tylko duchowe wartości. Żeby skupić uwagę na istocie rzeczy, zapomina o błahych pozorach, szukając wewnętrznych zalet, nie dostrzega cech zewnętrznych. Patrzy na to, na co patrzeć powinien, a zaniedbuje to, czemu nie warto się przyglądać”.
What would happen if one woman told the truth about her life? The world would split open.
// Muriel Rukeyser
Rebecca Solnit, Matka wszystkich pytań,
przeł. Barbara Kopeć-Umiastowska,
Wydawnictwo Karakter, Kraków 2021.
(wyróżnienie własne)
* * *
Face to Face, Episode 4.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz