Niedzielne odliczanie literek, cztery. Ostatnia utknięta w korku przeczytanych przed urlopem. „Rozpadany”, urlopowy dzień pomaga w realizacji celu: udrożnić, upuścić, nie pozwolić porosnąć mchem wrażeniom po przeczytanych książkach, nie wracać do pourlopowego życia z przedurlopowymi czytelniczymi wrażeniami.
Z Okruszków wyjęłam Kesslera. Z Kesslera wyjęłam tę lekturę. Złapała mnie ona na tym, że obserwując polską scenę polityczną synoninem słowa polityk w moim świecie jest wszystko, tylko nie mąż stanu. Tymczasem jest to książka napisana przez męża stanu, niesamowitego człowieka, który dał radę podnieść się nie raz.
Niesamowity jest kontrast między tą książką — formą układania myśli, mierzenia się z trudnościami, ustania sytuacji, które zafundował los — a argumentami, padającymi w debacie dotyczącej wyborów prezydenckich w Stanach. Oniemiałam z wrażenia, gdy usłyszałam, że koronny argument przeciwko Kamali Harris brzmi: bezdzietna kociara. Coś poszło nie tak z edukacją, etosem czy wartościami? Plemienne wojny skutecznie podsycają media społecznościowe, promując przede wszystkim głupotę, zapotrzebowanie na szybkie, podejrzanie proste, bezmyślnie powtarzane rozwiązania niebanalnie złożonych kwestii. Niezdrowo wysoki poziom nienajlepszych emocji, odcinających od resztek rozumu, etosu czy wartości, uniemożliwia ludziom dostrzeżenie prostego faktu: media społecznościowe nie mają nic wspólnego ani z mediami, ani z budowaniem społeczności, za to „w gratisie” stanowią dużą część problemów współczesnego, pierwszego świata.
Hmmm. Po tej lekturze przyszło mi do głowy, że chciałabym jeszcze w tym życiu przeczytać biografie trzech amerykańskich prezydentów.
Opowiedzenie tej historii nie przyszło mi łatwo.
Joe Biden
🖇🖇
„Biden zajmuje się Ukrainą” – powiedział jeden z politologów z Pensylwanii. „I to może być jego słaby punkt [w wyborach prezydenckich w 2016 roku]”. Niewiele mnie to obchodziło. W grę wchodziła ważna sprawa: duże kraje nie powinny terroryzować tych mniejszych, zwłaszcza po tym, jak zapewniły, że tego nie będą robić. Jeszcze bardziej irytowało to, że prezydent złamał zupełnie podstawową zasadę, jak również nie wywiązał się z warunków porozumienia, które sam podpisał. Ukraina zrezygnowała wcześniej z programu rozwoju broni nuklearnej w zamian za zapewnienie o nienaruszalności jej niepodległości i granic, podpisane przez USA, Wielką Brytanię oraz Rosję. Dwóch z trzech sygnatariuszy dotrzymało słowa.
🖇
[…] zawsze wierzyłem, że warto się starać. A piastując od dwudziestego siódmego roku życia stanowiska, na które mnie wybierano, rozumiałem, że wszystko, co dobre, jest trudne do osiągnięcia i wymaga czasu.
🖇
Najpierw zatrzymaliśmy się w Helsinkach, gdzie spotkała panią prezydent i panią premier Finlandii. […] ktoś z moich pracowników powiedział do niej:
– To chyba niezwykłe widzieć dwie kobiety, które rządzą w kraju.
– Ale jeszcze bardziej niezwykłe było to, że prawie połowa członków parlamentu to kobiety – odparła Finnegan [wnuczka Bidena].
🖇
Lubię mówić innym, że my, Irlandczycy, jako jedyni na świecie tęsknimy za przyszłością. Zawsze byłem marzycielem. Nie chcę przestać wierzyć w różne możliwości.
🖇
„Tato, popatrz na mnie. Patrz na mnie. Pamiętaj o naszej bazie. Nasza baza”. Starał mi się w ten sposób powiedzieć, żebym pamiętał, kim jestem i co ma dla mnie znaczenie. Żebym pozostał wierny swoim ideałom i zachował odwagę.
🖇
– Myśli pan, że geje i lesbijki mogą się zmienić, czy też…
– Nie bardziej niż…
– …nie da się ich jakoś nawrócić, żeby byli jak inni?
– Cóż, uważamy, że jesteśmy jak inni, pomijając jeden drobiazg. I niestety, to reszta społeczeństwa robi z tego wielką sprawę.
– Drobiazg? Przecież to bardzo duża różnica!
– Niestety, to społeczeństwo tak uważa.
[…]
od 26 czerwca 2015 roku prawo miało traktować równo małżeństwa jednopłciowe. „Tworząc związek małżeński, dwoje ludzi staje się czymś więcej niż wcześniej. Jak pokazały przykłady, małżeństwo zakłada miłość, która trwa nawet po śmierci współmałżonka” – napisał w swojej opinii odczytanej przed Sądem Najwyższym [sędzia Anthony] Kennedy. „Partnerzy nie chcą być skazani na samotność, poza najstarszą w naszej cywilizacji instytucją. Proszę o równość i szacunek przed prawem. A Konstytucja daje im to prawo”.
🖇
Musisz mówić. Milczenie to współudział w zbrodni.
🖇
„[…] klasa średnia ma dosyć na głowie i wcale nie potrzebuje dysfunkcyjnych polityków i dysfunkcyjnego rządu”. […] „Musimy dać jej tylko równe szanse. A kiedy klasa średnia będzie się rozwijać, zacznie się rozwijać cały kraj. […] Nigdy wcześniej w historii […] zwykli ludzie nie zawiedli, kiedy stworzono im równe warunki, kiedy mogli się rozwijać. Nigdy, przenigdy”.
🖇
A jeśli to właśnie obawy stanowią problem, lekarstwem na nie jest wiedza. Obie strony muszą chcieć zrozumieć, czego boi się ta druga.
🖇
[…] zawsze kierowałem się słowami mojego ojca: „Nigdy nikomu nie mów, co go powinno interesować. Bądź prostolinijny i mów, co ciebie interesuje. I staraj się postawić na jego miejscu. Staraj się zrozumieć jego nadzieje i ograniczenia i nigdy nie nalegaj, by zrobił coś, czego, jak wiesz, nie może zrobić. Trzeba pewnego wysiłku, by móc nawiązać kontakty”.
🖇
Wydaje nam się, że jesteśmy odważni, gdy mamy pięćdziesiąt procent szans na wygraną […]. Ale prawdziwa odwaga polega na tym, by walczyć nawet wtedy, gdy szanse na wygraną są bardzo małe.
🖇
Brakowało nam wspólnych wypraw samochodem, w czasie których moglibyśmy nagadać się bez ograniczeń.
🖇
Po co czekać na jutro, które może nie przyjść?
Joe Biden, Obiecaj mi, tato. Rok z życia
wiceprezydenta USA,
przeł. Krzysztof Puławski,
Media Rodzina, Poznań 2019.
(wyróżnienie własne)
[…] poprzednie zdarzenia z mojego życia wskazywały, że żałobę trudno wepchnąć w jakieś ramy czasowe czy w ogóle okiełznać. Będę gotowy, kiedy będę, jeśli w ogóle będę… Nie miałem pojęcia, kiedy to nastąpi.
🖇
[…] wiara najlepiej widzi w ciemności […].
🖇
Mój żal miał swoją wagę i wcale nie stawał się lżejszy wraz z upływem czasu. Wiedziałem też z doświadczenia, że drugi rok po stracie bliskiej osoby może być najcięższy. Mija szok i zdziwienie po tych wszystkich rocznicach i świętach i wtedy dopiero uświadamiamy sobie, jak olbrzymia jest ta strata.
🖇
Nic nie kończy się wraz z pogrzebem i w pewnym sensie jest to jedynie początek […].
(tamże)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz